saei
08 آذر 1401 - 16:43

دفتر منطقه‌ای بعثه رهبری در قزوین راه‌اندازی شد

دفتر منطقه‌ای بعثه رهبری در قزوین راه‌اندازی شده تا روند کار اعزام حجاج و زائران در قزوین و ۴ استان زنجان، گیلان، مازندران و همدان تسهیل شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین امیرمسعود حاجی‌ابراهیمی مسئول بعثه مقام معظم رهبری در منطقه تهران  امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل حج و زیارت استان قزوین که در سالن اجتماعات حج و زیارت استان برگزار شد، اظهار داشت: دفتر منطقه‌ای بعثه رهبری در قزوین راه‌اندازی شده تا روند کار اعزام حجاج و زائران در قزوین و 4 استان زنجان، گیلان، مازندران و همدان تسهیل شود.

وی اضافه کرد: شکل‌گیری این دفتر بعثه رهبری در استان قزوین گام مهمی در جهت تمرکززدایی در سازمان حج و زیارت به حساب می‌آید و از طرفی هم از حجم کارها در بعثه رهبری منطقه تهران تا حد زیادی کمک می‌کند و مهمتر از آن منجر به تسریع در امور اعزام زائران و بی‌نیاز شدن مدیران استانی حج و زیارت از تعامل با ستاد مرکزی در تهران می‌شود.

حاجی‌ابراهیمی ادامه داد: از زمانی که دفاتر بعثه مقام معظم رهبری کار خود را در استان آغاز کرده‌اند، شاهد تحولات خوبی به ویژه در حوزه پاسخگویی به روحانیون سرپرست کاروان‌های حج صورت گرفته و در مراسم بزرگ پیاده‌روی اربعین امسال هم این دفاتر منطقه‌ای توانستند جلوی بسیاری از مراجعات بیهوده به مرکز را بگیرند.

کمبود خادمان فرهنگی آذری‌زبان و عرب‌زبان در حج و زیارت

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت منطقه تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به کمبود خادمان فرهنگی در سفرهای زیارتی اشاره کرد و گفت: در 2 حوزه خادمان آذری‌زبان و عرب‌زبان کمبود جدی داریم و با توجه به جمعیت بالای روحانیون آذری‌زبان در قزوین می‌توانیم از ظرفیت آنها برای تربیت خادمان فرهنگی استفاده کنیم.

حاجی‌ابراهیمی افزود: با توجه به نقش مهم بعثه‌های رهبری در حوزه حج و زیارت انتظار ما از مسئولان استان قزوین است که به تقویت بعثه منطقه‌ای قزوین کمک کنند و حداکثر همکاری را با آنها داشته باشند تا امور رفاهی زائران در سفرهای زیارتی با بالاترین کیفیت انجام می‌شود و خدای‌نکرده شاهد ناراحتی و شکایت زائران نباشیم.

40درصد دفاتر زیارتی قزوین در دوران کرونا تعطیل شد

مدیرکل سابق حج و زیارت استان قزوین هم در مراسم تکریم خود با اشاره به صدماتی که بحران همه‌گیری کرونا به حوزه حج و زیارت وارد کرد، گفت: در طی حدود 3 سالی که با کرونا درگیر بودیم، حدود 40 درصد از دفاتر زیارتی ما در استان قزوین تعطیل شدند و امروز فقط با 15 دفتر زیارتی به خدمات خود ادامه می‌دهیم.

عباس دمیرچی از اعزام سالانه 1000 تا 1200 نفر زائر استان قزوین به حج تمتع خبر داد و اضافه کرد: معمولاً هر سال حدود 8 کاروان حج تمتع در استان قزوین برای اعزام زائران شکل می‌گیرد که این تعداد در دروان کرونا به کمتر از نصف شده بود و حتی اعزام زائران در قالب 3 کاروان را هم تجربه کردیم.

وی با اشاره به اجرای طرح نوین اعزام زائران به عتبات عالیات گفت: برای اجرای این طرح 3 مجری در استان قزوین داشتیم و توانستیم با کمک آنها 7 هزار نفر را در قالب سفرهای هوایی و زمینی به اماکن مقدسه عراق اعزام کنیم. یکی از اتفاقات خوب دیگر این بود که در اربعین امسال کارگزاران حج و زیارت استان قزوین مدیریت ستاد گمشدگان شهر نجف را به عهده گرفتند.

1500 کارگزار حج و زیارت در استان قزوین فعال هستند

دمیرچی ادامه داد: در حال حاضر 1500 کارگزار حج و زیارت در استان قزوین داریم که برای تسهیل در امور زیارتی باید این تعداد را حداقل به 3 هزار نفر کارگزار افزایش دهیم. برای رسیدن به این هدف هم باید مشوق‌هایی برای کارگزاران در نظر بگیریم که اعطای معافیت‌های مالیاتی و اعزام ارزان خانواده‌های آنها به سفرهای زیارتی می‌تواند مشوق‌های مناسبی در این حوزه باشد.

وی یادآور شد: یکی از نکات مغفول‌مانده در حوزه حج و زیارت امور رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی است که در این زمینه باید یک نهضت تبلیغی در حوزه امور زیارتی شکل بگیرد و در این حوزه باید روی ظرفیت هیئات مذهبی و سایر حلقه‌های میانی استان قزوین حساب باز کنیم.

به گزارش تسنیم، در این مراسم از زحمات عباس دمیرچی مدیرکل سابق حج و زیارت استان قزوین تجلیل شد و بشیر سلیمی با دریافت حکم انتصاب خود به عنوان مدیرکل جدید حج و زیارت استان قزوین معارفه شد.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 888692